Pack SN:GPHC280H240817R1004
Pack Type: 51.2V LiFePO4 Battery
Pack Grade: Standard
BMS Type: GP-PC200 BMS
Balancer: 4A Bluetooth Active Balancer
Heater: With Heater
Cell Type: Hithium 280
Cell Grade: HSEV
Cells Connection: 16S1P
Pack Test Result
Full Capacity: 296.00 Ah (15.16 kWh)
Max Charge Voltage: 57.10 V
Min Discharge Voltage: 41.42 V
Charge Test Steps
  • Charging at a constant current of 100A, with a maximum charging voltage of 55.5V.
  • Charging at a constant voltage of 55.5V, with a cutoff current of 40A.
  • Charging at a constant current of 40A, with a maximum charging voltage of 58V.
  • Document the maximum charging voltage when the voltage of a single cell reaches 3.65V.
  • * Tested without deliberated active balance procedure.
Discharge Test Steps
  • Discharging at a constant current of 100A.
  • Document the minimum discharging voltage when the voltage of a single cell reaches 2.5V.